Týden nízkoprahových klubů se zaměří na děti a rodiny ohrožené ztrátou bydlení a duševní zdraví dětí a dospívajících. Připojí se k němu i vsetínský klub Centrum Archa. Již poosmnácté pořádá Česká asociace streetwork na konci září Týden nízkoprahových klubů. Široké veřejnosti se během něj otevřou nízkoprahové kluby pro děti a mládež z celé republiky. Letošní ročník celé akce se podrobněji zaměří na děti a rodiny ohrožené ztrátou bydlení a na oblast duševního zdraví dětí a dospívajících. Náš klub NZDM Centrum Archa vás zve k nahlédnutí do svého fungování a na akci “Den otevřených dveří”, která se bude konat 18. 9. 2024.
Týden nízkoprahových klubů se bude na desítkách různých míst republiky konat v termínu 16.–22. září. Rodiče, zástupci samospráv, pedagogičtí pracovníci i potenciální klienti budou mít v těchto dnech možnost nahlédnout do provozu nízkoprahových zařízení a seznámit se s jejich nabídkou, chodem a celkovým přínosem v místě, kde fungují. „V tomto ročníku Týdne nízkoprahových klubů chceme upozornit na důležité téma bytové nouze a jejího vlivu na děti, které vyrůstají v rodinách ohrožených ztrátou bydlení. Podle iniciativy Za bydlení se dnes v České republice v bytové nouzi nachází 154 tisíc lidí, včetně 61 tisíc dětí, další milion lidí je bytovou nouzí ohrožen.
Téma bude velmi aktuální i vzhledem k návrhu zákona o podpoře bydlení, který bude v té době projednáván v Poslanecké sněmovně,“ přibližuje jedno z témat letošního ročníku Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork. Další téma, kterému se budou věnovat programy klubů v rámci Týdne nízkoprahových klubů, je duševní zdraví dětí a dospívajících a wellbeing na školách. Zaměříme se na sociální práci ve školách a mezioborovou spolupráci s cílem zlepšit školní a třídní klima, aby škola byla bezpečným místem pro všechny. Přijďte se sami podrobněji seznámit s fungováním nízkoprahového klubu i s vybranou částí současné práce dnešních sociálních pracovníků a pracovnic.
Česká asociace streetwork je střešní organizací nízkoprahových sociálních služeb. Ty jsou snadno dostupné lidem a zcela zdarma. Pracují s dětmi a mládeží, s lidmi ohroženými bezdomovectvím, závislostmi a dalšími osobami v nepříznivé sociální situaci. Mimo to ČAS vzdělává a vede mnoho vlastních projektů jako pracenaulici.cz, restartshop.cz, pořádá i série diskusních setkání a podcastů se zajímavými osobnostmi nazvanou ČAS od ČASU casodcasu.cz. ČAS v Česku funguje od roku 1997. Více na streetwork.cz.